"BuJo" a doplňky

20.02.2021

Každý člověk je originál a každý cítí věci "podle svého". A tím je důležité se řídit! Na začátku je důležité si ujasnit, co všechno by měl "můj Bullet Journal" obsahovat a v jakém stylu jej chci tvořit.

Někomu se líbí jednoduchý diář psaný pouze černou, přehledně vedené měsíce, tabulky a nic "divokého". Jiný člověk miluje pestrost a bude tedy potřebovat víc psacích potřeb, hodně barev a spoustu doplňků. Oboje má určitě své kouzlo!

Jak tedy začít?

Chcete začít, ale máte obavu a nevíte jak? Stále přemýšlíte a váháte nad tím, co je potřeba si koupit do začátků?

Nemusí toho být moc, ale může toho být až příliš. :o) Výhoda je ta, že na internetu a sociálních sítích je tolik nekonečné inspirace. Sedněte si k počítači, prohlédněte možnosti a určitě budete rychle vědět, co se Vám líbí a co Vás neláká.

Co budu potřebovat?

Pomůcek pro Bullet Journal můžete mít tolik, že nebudete vědět, jak je skladovat. :o) To je potom někdy problém. Jako základ stačí opravdu jen dvě věci:

  • Zápisník
  • Tužka

K tomuto základu jsou fajn ještě:

  • Černé linery různé síly (minimálně dva, tenký a silný)
  • Barevné fixy, brush peny, popisovače nebo pastelky
  • No a pak ještě tisíc maličkostí, které vlastně nejsou vůbec nutné, ale člověku to často "nedá" a musí je mít. Důležité je vybírat s je citem, raději pomalu a postupně. Dokupovat se dá neustále...

Jaký zápisník zvolit?

Zápisník doporučuji (a nejen já) tečkovaný, ten je pro tvorbu Bullet Journal asi nejlepší a po celém světě nejoblíbenější. Tečky pomáhají dobře rozvrhnout různé tabulky, mít věci "srovnané" a přitom nenarušují vizuální stránku deníku. Dá se přes ně výborně malovat. Je to vlastně taková "dobrá varianta" mezi linkami a prázdným papírem. 

Určitě však můžete začít do klasického linkovaného sešitu, využít čtverečky nebo jen prázdné listy. Můžete si koupit diář s mechanickým otevíráním a listy vkládat či odebírat. Nebo si pořídit vázaný či lepený zápisník. Jsou i doporučené diáře pro Bullet Journal, stačí se podívat do některého z online obchodů. Najdou se i české značky diářů pro Bullet Journaling.

Záleží samozřejmě také na Vašich finančních možnostech. Jsou diáře cenově dostupné a jsou i velmi drahé. Důležitá je "gramáž" papíru, aby se Vám fixy nepropíjely. Pokud zvolíte jen tenkou gramáž papíru jako má klasický sešit, pak je lepší využít spíš pastelky než fixy. Propité strany nevypadají dobře a radost z tvorby je pak kvůli tomu menší. Jestli toužíte po luxusním zápisníku, ale nemůžete si jej finančně dovolit, vždy je to dobrá volba třeba na narozeniny nebo Vánoce. 

Začít trénovat můžete do obyčejného sešitu a zároveň se můžete těšit na to, že si jednou pořídíte Váš vysněný diář.

A co ostatní věci?

Základ je obyčejná tužka a guma. To jsem asi nenapsala žádné moudro, ale je to tak. Zdá se, že tužka nebo guma je něco, v čem se nemůže lišit kvalita. Ale není to pravda. Některé gumy jsou opravdu skvělé, nerozmazávají tužku a nedělají žádný nepořádek. Proto je lepší vybrat tu, která bude dělat dobrou službu. Stejné je to s tužkami. Navíc to nejsou drahé věci a tak si většinou každý může dopřát kvalitnější produkty.

Černé popisovače (linery) na obtáhnutí jsou také nezbytné a používá je snad každý. Doporučuji různé síly, protože kombinovat linku silnější a tenkou vypadá vždy dobře. Pokud Vám nestačí černé (což málokomu), tak si časem pořiďte barevnou sadu psacích potřeb

Další tunu maličkostí můžete mít jako bonus... :o)

Není zde prostor je vypisovat... Ale v některém dalším článku určitě zmíním věci, které se dají pořídit k doplnění. Pro začátek se stačí opět inspirovat na internetu, kde uvidíte, co vše se dá pro Bullet Journaling použít... Sady psacích potřeb, washi pásky, samolepky,  scrapbookové papíry, výstřižky, šablony, razítka, ozdoby a dekorace... Ne každý má však tyto věci rád. Někdo má diář plný nálepek a jiný člověk si vše raději nakreslí a samolepku nemá ani jednu. 

Hlavní je, ať jste Vy spokojení a máte z nových věcí radost!