Bullet Journal pro začátečníky

14.02.2021

Slyšíte to všude, vidíte na všech sociálních sítích, ale stále přesně nevíte, co to Bullet Journal je a v čem se liší od běžně vedeného diáře? Tak pak je tento článek právě pro Vás!

Bullet Journal není běžný diář

Pod slovy Bullet Journal® (zkráceně BuJo®) si představte jednoduchý zápisník - čistý, nepředtištěný, bez jakýchkoliv nápisů, datování, tabulek atd. Je to vlastně úplně prázdný "sešit" (obrazně řečeno), který čeká na to, až jej zaplníte Vy.

Krásný diář plný barev, tabulek, poznámek, obrázků, samolepek nebo přehledů si z něj vytvoříte sami. Bude tak obsahovat přesně to, co potřebujete a bude jedinečný - jen a jen Váš!

Samozřejmě hlavní cíl je dobré a snadné plánování, přehledy všeho, na co bychom neměli zapomenout a další důležité věci, které nechceme "nosit v hlavě". Dalším bonusem je to, že jde o kreativní činnost, kterou si nejspíše zamilujete. A právě pro své kouzlo se Bullet Journaling rozšířil po celém světě. Nadšenci sdílí fotky svých zápisníků na sociálních sítích, dávají si tipy na obsah, doporučují psací potřeby, které použili k dokonalým obrázkům a motivům a inspirují se navzájem.

Něco z historie

Úplně první originální BuJo® vytvořil Ryder Caroll, produktový designer z Brooklynu. Jeho diáře se staly obrovskou inspirací a v současné době jde o super trend.

Český překlad slov Bullet Journal

Jde o anglická slova, kdy Bullet znamená "odrážka" a slovo Journal se překládá jako "zápisník" (nebo taky "deník"). Doslovný český překlad však nehledejte. Po celém světě se mu říká "Bullet Journal" a nebo jen "BuJo". 

Správná výslovnost je [ˈbʊlɪt 'dʒɜːnəl].

Hlavní rozdíly oproti běžnému diáři

Zásadní rozdíl je v tom, že Bullet Journal si tvoříte sami. Je to Váš kreativní zápisník a vůbec nejde o to, jestli je to diář s kroužkovou vazbou uprostřed nebo vázaný deník či obyčejný sešit. Hlavní znak je to, že je uvnitř "čistý". Nemá žádný kalendářní přehled, vedené dny, měsíce, prostě nic... Je prázdný a vše si v něm vytvoříte naprosto sami! Ten Váš bude jediný originál na světě a nikdo nebude mít stejný.

Záleží tedy na Vás, jak bude vypadat, jaké bude mít barvy, zdobení, ale také co bude uvnitř za přehledy, stránky a tak dále. Fantazii se meze nekladou a Bullet Journalu už vůbec ne! :o)

Na obrázcích níže vidíte klasický Bullet Journal vázaný, ale také možnost vést si Bullet Journal v kroužkovém diáři. Tam si většinou vytisknu listky s tečkami, ale také linkované, čtverečkované nebo využívám listy prázdné (především na obrázky). Také mám moc ráda barevné čtvrtky, které využívám jako předěl mezi tématy či měsíci. U této "kroužkové varianty diáře" mě baví velká kreativita. V průběhu času totiž můžete své listy oddělat, přidat, změnit jejich pořadí podle aktuálních priorit, atd.

Výhody Bullet Journal a proč si jej založit

Bullet Journal je vlastně osobní plánovač, který připomíná zábavný časopis. Navíc si ho uzpůsobíte podle vlastních potřeb. Začínáte s prázdným sešitem a vše ostatní je na Vás. Měl by Vám především pomáhat a motivovat Vás k vysněným plánům a cílům. Díky němu už na nic nezapomenete (snad :o)! Využije ho dobře student, školák, ale i dospělý. Každý máme nějaké povinnosti a "nosit" je v diáři je snazší, než si je stále připomínat a pamatovat na ně. Navíc nabádá k tomu, abyste dotáhli úkoly do konce. Pro každého z Vás se BuJo stane osobním "parťákem", který Vám vždy připomene, co potřebujete udělat, ale také to, co máte rádi a co je Vaším snem. Protože nezapomínat na sebe je určitě moc důležité!

Začít můžete hned

U běžných datovaných diářů je ideální začít v novém roce (1. ledna) a další rok si opět pořídit nový. U Bullet Journal toto neplatí! Můžete začít kdykoliv a skončit také tak. Někdo jej má pár měsíců, jiný přesně rok a jsou i tací, kteří jej mají na více let, protože nepíší často a mají třeba jen měsíční přehledy. Dokud budou listy stačit, můžete do něj psát... :o) A pak pořídit zase nový.

Co potřebuji k založení Bullet Journal

Na začátku toho není moc. Nejdůležitější je vybrat si pěkný zápisník a pár psacích potřeb. Někomu stačí jen černé fixy, jiný chce mít zápisník v několika barvách a další člověk jej má barevný, plný samolepek, různých washi pásek a tak... To už záleží na Váš, čemu dáte přednost. Ale počáteční investice k Bullet Journalingu nemusí být rozhodně nijak velká.

Pokud jste se rozhodli Bullet Journal založit, tak Vám přeji, ať Vás to především baví!