Moderní kaligrafie

27.02.2021

Viděli jste na internetu nebo ve svém okolí krásně psané texty. Přišlo Vám, že jsou jako malované? Obdivujete to a máte pocit, že byste to nezvládli?

Zvládli! Pro kaligrafii totiž není potřeba žádný speciální talent, ale především trénink a trocha znalostí.

Co to vlastně znamená kaligrafie neboli krasopis?

Slovo kaligrafie pochází ze dvou řeckých slov:

  • καλλος ... kallos = krása
  • γραφος ... grafos = psaní

Pokud tato slova v překladu složíme, dostaneme používané české slovo "krasopis".

Jak začít s krasopsaním?

Druhů písma je velké množství a každý začátečník z toho může být v rozpacích, protože neví, jak a čím začít. V první řadě byste měli mít vhodné psací potřeby a papír.

Připravte se na to, že zpočátku budete muset pravidelně trénovat. Vzpomeňte si na 1. třídu, písanku a tak nějak podobně si začátky krasopisu můžete představit. :o) 

Při psaní je dobré dodržovat určitá pravidla:

  • Sedět rovně a pohodlně je nutnost.
  • Procvičit si předem ruku (prsty i zápěstí) pomocí uvolňovacích cviků.
  • Mít správné a kvalitní pomůcky.
  • Tužku držet jemně.
  • Psát pomalu, soustředit se.
  • Vybrat si "hezké" texty (citáty, nápisy a pozitivní věci).
  • Hledat inspiraci na internetu, v knihách, případně si zaplatit kurz. 
  • Trénovat, trénovat a trénovat! :o)

Čím psát?

Nejjednodušší je moderní kaligrafie psaná pomocí štětcových fixů = tzv. "brush penů". Často ji najdete pod názvem "brush lettering". Fixy, které se používají k tomuto druhu písma, mají delší špičatý hrot, který je pružný. Tento hrot připomíná svým tvarem štětec. Díky ohebnosti hrotu a tlaku ruky můžete snadno střídat silnou a tenkou linku, což je výborný základ pro moderní kaligrafii.

Prodávají se také sady vytvořené speciálně pro začátečníky. Najdete v nich několik psacích potřeb, které určitě využijete... S touto sadou jsem začínala já. Je to značka Tombow a obsahuje tužku, gumu, brush peny pro větší písmo i kaligrafický fix pro drobnější písmo. Já s ní byla spokojená a mohu ji doporučit. Později si dokoupíte další barvy, jiné psací potřeby, speciální pera či tuže nebo vyzkoušíte jiné značky brush penů. Pokud jste však začátečník, tak není potřeba mít hned vše.

Jaký papír zvolit?

Nejvhodnější papír je ten, který je hladký a jemný. (Někdo píše na klasický papír do tiskárny nebo do školního sešitu, ale věřte... Není to ono!) Speciální bloky na kaligrafii najdete v obchodech pro výtvarníky a v některých papírnictvích. Můžete využít samozřejmě linkované či čtverečkované listy... To záleží na Vašem výběru. Existuje také mnoho speciálních písanek, které jsou již linkované a předepsané. Najdete je na internetu nebo v knihkupectvích.

Inspirujte se a vzdělávejte se

Pokud jste samouci, hledejte inspiraci a rady na internetu. Ideální je Youtube, protože je zde mnoho videí určených pro začátečníky a to včetně komentářů, rad a doporučení. Můžete si také koupit specializované knihy o kaligrafii. Případně si zaplatit kurz psaní. Možností v dnešní době je opravdu mnoho. 

Také někteří výrobci brush penů mají na svých webových stránkách materiály ke stažení. Ty jsou na začátku třeba využívala ráda já. Vytiskla jsem si je na hladký papír a zkoušela, trénovala, někdy se u toho trochu rozčilovala :o( a jindy jsou měla radost :o), že mi to docela dobře jde. Každopádně to chce čas. Pokud se budete snažit a často se ke psaní vracet, uvidíte časem lepší a lepší výsledky.

Také na Googlu nebo Pinterestu se dá najít mnoho předloh a materiálů. Navíc jsou zdarma, což se pro začátek určitě hodí. Mnoho podob abecedy, různé nápisy, atd.

Nejdůležitější je mít z učení radost!