Láska k papírnictví

14.02.2021

Mé nadšení pro tužky a bloky vzniklo hluboko v mém dětství. Dokonce bych řekla, že se člověk s láskou k papírnictví narodí.

Možná je to i dědičné. :o) Můj děda měl v obývacím pokoji starodávnou černou vyřezávanou skříň a v jejím nejspodnějším šuplíku byl "POKLAD". Většinu času byl sice zamčený, ale občas jsem měla možnost do šuplíku nahlédnout a něco si vybrat. Bylo těžké se rozhodnout, protože jsem nemohla spustit oči ze všeho, co tam bylo ukryté. Jak jsem psala, byl to poklad (alespoň v mých dětských očích). Děda tam měl vzorně srovnané tužky (množství si netroufám odhadovat :o), pera, propisky, ale také kalendáře (nejen ty nové, ale i starší). Část tvořily ručně malované pohlednice a další kancelářské potřeby jako jsou svorky, sešívačky, lepící pásky, atd.  Děda moc krásně maloval a občas mi namaloval nějaký obrázek... A možná právě u tohoto šuplíku moje láska k papírnictví začala...

Slovo "papírnictví" ve slovníku

"Papírnictví je běžné označení pro obchod, který se zabývá prodejem kancelářských potřeb, školních pomůcek, papírových potřeb pro domácnost, apod. Někdy bývá spojeno s prodejem hraček, suvenýrů, časopisů."

Papírnictví dnes

Dříve vypadal obchod s papírenským zbožím asi úplně jinak než v současnosti. (Tím dříve myslím v dobách "mého dědy".) V 21. století je papírnictví úplný skvost a přehled široké škály věcí i barev. Navíc existuje velké množství firem vyrábějících produkty, které vidíme v obchodech, ale také na internetu. Najdeme zde tradiční české výrobce, nováčky v oboru, zahraniční značky, zboží levnější i luxusní...

Když jsem v "papíráku" ...

Nevím, jestli to tak máte taky... Ale já, když vejdu do "papíráku", ztrácím pojem o čase... Nedej Bože, aby na mě někdo čekal před obchodem... To by byl chudák. :o)))

Docela dlouho mi trvá, než si vše projdu. Tolik barev a věcí, tolik značek a spoustu novinek. Je těžké se někdy rozhodnout, co chce člověk koupit a jestli to vlastně vůbec potřebuje. Právě proto jsem se naučila nekupovat věci unáhleně nebo "ve velkém". Spíš vše prohlédnu, snažím se na produkty nesahat a přemýšlím o tom, co opravdu potřebuji a jestli se mi daná věc "hodí do barevné škály, atd."

Samozřejmě se mi už také mockrát stalo, že jsem utratila za věci, které jsem nevyužila a pak mi takového nákupu bylo líto.

V dnešní době využívám hodně nákupy na internetu. Výhodou je nejen pohodlné doručení až domů, ale také velký výběr produktů, které v běžném obchodě prostě neseženete.

Jsem ochotná investovat vyšší částku peněž do kvalitního diáře s vysokou gramáží papíru a sady kvalitních psacích potřeb. Oboje beru jako základ a tam "nešetřím". Raději mít méně věcí, ale kvalitní, než koupit plný košík toho, co nevyužiji. Rozhodně však neříkám, že nekupuji i věci levné. Ano a určitě často. Snažím se to kombinovat... Rozumně a s vědomím, že se mi budou nově zakoupené věci dobře doplňovat k tomu, co mám již doma.

Od kdy člověk potřebuje papírnictví a co je to "hlavonožec"?

Asi jste nad tím nepřemýšleli, ale papírnictví potřebuje každý člověk už od dětství a provází ho celou školní docházku a v dospělosti většinou také.

Už malé dítě, sotva se naučí chodit, potřebuje pastelky. Učí se správně držet tužku a pokouší se o prvního "Hlavonožce".

Nevíte, co je to hlavonožec? 

Hlavonožec je první kresbou lidské postavy, ke které dítě dospěje kolem 3. -4. roku věku. Obvykle nakreslí jedno kolečko, které představuje hlavu a trup dohromady a k němu připojuje čáry, což jsou ruce a nohy. :o)

Vsadím se, že ten můj "první hlavonožec" už tenkrát držel tužku. Mohl vypadat asi nějak takto:

Dost vtipkování... :o) Vrátím se k tématu papírnictví...

První psací potřeby tedy každé dítě poznává už hodně brzy. Pak přijde na řadu školka - samé kreslení a vybarvování, škola a její velké nákupu 1. září (batohy, penály, pravítka, sešity, pastelky a plastelíny... ). A další rok v září zase znovu. Základní školou však návštěvy papírnictví rozhodně nekončí. Studenti střední nebo vysoké školy potřebují spoustu věcí také. Samozřejmě i dospělí či firmy nakupují často pořadače, kalendáře, papíry do tiskáren, kancelářské potřeby. Jak je vidět, tak plánování a organizování je prostě všude. :o) 

Rozdíl je ale v tom, jak tyto nákupy člověk prožívá. Pro někoho je to jen "nutná či dokonce nudná povinnost". Pro jiného člověka je to radost, koníček... Prostě láska k papírnictví!