Piště si svůj příběh

19.03.2021

Při psaní Bullet Journal nebo osobního deníku si tak trochu píšete "svůj vlastní příběh". Příběh, který je jen Váš... Jedinečný, neopakovatelný a nikým nenapodobitelný!

Krásné je na tom také to, že ho tvoříte ručně. Obzvlášť v době internetu a technologií, kdy se píše spíš elektronicky (ťukáním do klávesnice počítače nebo na obrazovku mobilu, tak jako to dělám třeba já teď)... I když mám počítače ráda, ruční psaní a tvorba je pro mě ničím nenahraditelná a byla by velká škoda, kdyby se úplně vytratila.

Zkuste se zamyslet, jestli píšete víc na papír nebo na obrazovku mobilu? Pokud chodíte do školy, tak používáte tužky a sešity celkem často a běžně, ale jestli jste v zaměstnání a sedíte celý den u počítače, tak té "ručně psané práce" je ve Vašem životě často minimum.

Psaní diáře, deníku nebo Bullet Journal má další výhody a pozitivní dopady. Tím, že si plánujete osobní věci, jste v danou chvíli zaměření jen sami na sebe... Na své plány, sny, cíle a povinnosti. Může Vám to pomoci si ujasnit, co je pro Vás v životě opravdu důležité, co Vám přináší radost, po čem toužíte a do čeho se Vám moc nechce. Není to rozhodně nic sobeckého. Je to důležité pro Vaši osobní spokojenost, protože pokud budete dělat jen věci, které Vám radí druzí nebo z ohledu na druhé, pak nejspíš nebudete nikdy úplně spokojení s tím, jakou cestou v životě jdete.

Ať už si píšete Bullet Journal nebo jen poznámky do kalendáře či osobní deník, rozhodně Vám to pomůže a nijak neublíží. Mít k tomu navíc krásné psací potřeby, dobrou kávu či horkou čokoládu, pak se taková chvíle může stát časem pohody a Vy se na ni budete těšit.

Výhody, které Vám přinese psaní deníku:

  • Třídíte si vlastní myšlenky.
  • Máte čas jen sami pro sebe.
  • Ujasníte si vlastní plány a cíle.
  • Nemusíte spoustu věcí "nosit v hlavě".
  • Díky poznámkám na nic nezapomenete.
  • Budete mít dobrý pocit ze splněných úkolů.
  • Rozvíjíte svoji vlastní kreativitu.
  • Odpočinete si od ostatních věcí.

Každý den tři (nebo alespoň jednu) věc, která se Vám podaří

Jednou jsem narazila na Youtube na video, které mě nenechalo klidnou a musela jsem o něm dlouho přemýšlet. Rady, které tam zazněly, jsem se rozhodla vyzkoušet.

Jedna z nich byla, abych si začala zapisovat každý večer tři věci, které se mi ten den povedly (úspěch ve škole, jóga, výborná bábovka, radost spolužačce, pomoc mámě, splněný projekt v zaměstnání, úklid pokoje, ...). Ať jste dítě nebo dospělý, můžete to zkusit. Najít každý den tři věci, které se Vám podařily, se zdá snadný úkol. Po čase zjistíte, že se někdy musíte zamyslet a chvíli to trvá, ale nakonec je přece jen najdete. Tím, že si je uvědomíte (a napíšete) se vlastně za tyto věci pochválíte a to je dobré pro Vaše zdravé sebevědomí. 

Nejtěžší na tom je (podle mě) vydržet psát pravidelně. Z počátku to jde, ale po pár dnech se Vám třeba nechce, zapomenete a najednou se tato činnost vytratí. Zkuste vydržet měsíc a uvidíte, co Vám to přinese.

Psaní deníku podle psychologů

Také psychologové doporučují psaní deníku. Člověk se lépe naučí pracovat s vlastními myšlenkami a emocemi. Díky psaní se můžete zbavit "přetlaku ve Vaší hlavě" nebo se "vypsat" ze starostí a smutku. Navíc můžete zapojit i kreativitu a to celý proces psaní posune ještě o úroveň výš. 

V dnešní době, kdy je většina z nás doma a má omezené kontakty s vrstevníky nebo kamarády či známými, je na to možná nejvhodnější chvíle na to začtí... Deník si může psát dítě, školák, student, dospělý nebo starší člověk... Věk v tom nehraje žádnou roli. 

Pokud jste ještě nezačali, máte příležitost to vyzkoušet. :o)