Psací potřeby k tvorbě BuJo

19.04.2021

Začátečníci váhají, jaké psací potřeby zvolit k tvorbě Bullet Journal a určitě to není zbytečná otázka. Vybrat si dobré a kvalitní psací potřeby je základ!

Výhody kvalitních psacích potřeb:

  • Bude se Vám prostě lépe psát. :o)
  • Také výsledek bude vypadat lépe.
  • Psaní Vás bude o to víc bavit a těšit.
  • Kvalitní psací potřeby mají delší výdrž, kvalitní hrot i inkoust, atd.

Samozřejmě lze použit "obyčejné" fixy, které jsou již zčásti vypsané, ale výsledný efekt nebude dobrý... Je možné, že se budou propíjet, linka bude silná, nerovnoměrná, hrot se začne třepit a stopa bude dvojitá, barva bude blednout... Nic z toho Vám jistě radost nepřinese. :o(

Možná si říkáte, že kvalitní psací potřeby jsou drahé, ale není to tak! Ve srovnání s cenou potravin, oblečení nebo mobilního telefonu, kosmetiky, jsou to cenově stále přijatelné položky.  V papírnictví najdete fixy za 30 Kč, ale i za 300 Kč. Tady je cenový rozdíl znatelný, ale pravděpodobně bude také rozdíl v kvalitě... Neříkám tím však, že čím dražší, tím lepší. To se nedá takto říct a rozhodně to nemusí platit vždy! Obecně je však pravda, že kvalitnější věci prostě stojí víc peněz a to hlavně z důvodu, že jejich výroba je dražší (kvalitní hroty, inkoust, tělo psací potřeby, atd.) Věřím ale, že pěknou sadu dobrých psacích potřeb si může dopřát většina a pokud ne hned, tak třeba na narozeniny, svátky či Vánoce, protože sada super pastelek, linerů nebo štětcových fixů může být tím nejlepším dárkem. :o)

Dost obecného "povídání" a teď konkrétně, jaké psací potřeby používám nejčastěji k tvorbě Bullet Journal.

Úplný základ hledejte v tužce a gumě. Mám ráda například tužky Tombow, STABILO, Faber-Castell nebo pentelku od Pentelu či versatilky Koh-i-noor.

Hned po tužce jsou důležité tenké černé linery. Ty považuji za "must have". Moje oblíbené jsou například Sakura Pigma Micron, kterých mám celou sadu a ráda kombinuji různé síly hrotu... Vypadá to prostě dobře. Sada je ale pro začátečníky zbytečná a bohatě stačí dvě nebo tři síly hrotu (například 02 a 05).

Barevné popisovače se také hodí... Ty jsou fajn pro poznámky nebo malované symboly. Plánování je pak hned veselejší. :o) Mám ráda například STABILO point 88 nebo Tombow Twintone. Najdete o nich samostatné články v sekci PAPÍRNICTVÍ. Také linery značky Edding v plechové krabičce našly u mě na stole při plánování své oblíbené místo. 

Samotnou kapitolou jsou brush peny. Mám moc ráda Tombow Dual Brush Pens, kterých mám několik sad a plánuji o nich samostatný článek. Nebo jsem byla nadšená ze značky Ecoline, kde mám sadu v pastelových odstínech. STABILO Pen 68 brush zase používám na psaní drobnějšího písma. Hodně oblíbená je také značka Pentel, ale tam mám jen málo zkušeností. Teprve plánuji si ji pořídit. 

Určitě využijete také klasické fixy jako jsou například pastelové fixy Edding, které můžete koupit samostatně nebo v kreativní sadě. Další pěkné fixy jsou například STABILO pen 68, které kombinuji s tenčími linery stejných barev.

Zvýrazňovače jsou klasika a ideální na podtrhávání, rámečky nebo zvýraznění důležitých úkolů. Tady mohu jmenovat například zvýrazňovače značky Kores. Pokud Vás zajímají v reálu, podívejte se na Instagramu na tento REEL. Další zvýrazňoače, které používám ráda, jsou STABILO BOSS ORIGINAL. Mám celou sadu 23 barev. Malé zvýrazňovače Edding jsou zase super na cestování nebo do penálu. Hezky píšou a nezabírají příliš prostoru, což je občas velká výhoda. :o) Na fotce ještě vidíte zvýrazňovače v pastelových barvách značky Faber-Castell, které jsou zářivé a dobře se s nimi píše.