Symboly a plánování

28.02.2021

Bullet Journal je kreativní zápisník, kde si své poznámky zapisujete pomocí nejrůznějších značek a symbolů. Tedy taková byla původní myšlenka Rydera Carolla, designera z New Yorku, který založil metodu Bullet Journal. A o tom, že to byl nápad přímo výborný, svědčí hlavně to, že je rozšířený po celém světě. Je to trend dnešní doby ve světě papírnictví a diářů. 

V původní myšlence psaní Bullet Journal tedy jsou doporučené odrážky a značky, které tvoří jakýsi "rejstřík". Majitel diáře se tak podle nich může velmi snadno orientovat a své úkoly jednoduše a rychle zapisovat. Přehledně pak vidí, kdy má nějaký termín plnění, co je již hotové a naopak, na co rozhodně nesmí zapomenout!!! Jde vlastně o zápis v poznámkách a stručných bodech.

Symboly a značky

Nejlépe je vytvořit si vlastní, ale pro představu uvedu možnosti:

  • puntík = úkol
  • fajfka = splněný úkol
  • šipka = přesunutý úkol
  • přeškrtnutí = zrušený úkol
  • kroužek = událost
  • vykřičník = nezapomeň
  • pomlčka = poznámka
  • žárovka = nápad

Díky těmto znakům (nebo jiným, které si sami vytvoříte) a stručného popisu si vedete přehledný diář. Je to rychlé, praktické a pomáhá Vám nezapomenout na nic důležitého (ať už ve škole, v práci nebo v osobním životě).

Zápisník si rozdělíte podle měsíců, týdnů nebo dokonce dnů. Můžete to každý měsíc "zkusit" jinak a sami uvidíte, co Vám nejvíce vyhovuje a co jste naopak moc nevyužili.

Mimo klasické datované přehledy si majitelé Bullet Journal tvoří přehledy svých oblíbených činností. Každý podle svých zájmů a cílů. Takže v diáři můžete mít například přehled přečtených knih, rozvrh cvičení či sportu, "to-do" seznamy úkolů, ale také přehled nálady, plánování jídla, úklidu nebo velké, celoroční vize svých tajných přání, snů a cílů... Vymyslet a zapsat se dá cokoliv.

A co obrázky?

Určitě k Bullet Journal patří. Opět musím napsat, že někdo jich má plný diář, který připomíná časopis a jiný si vede diář v minimalistickém stylu, kdy mu stačí černý popisovač a pár tabulek. 

Pokud jste kreativní, jistě si vymyslíte sami, co chcete v diáři mít a jak by měl vypadat. Inspirace je na internetu tolik, že nebudete vědět, co zkusit jako první... Podívejte se na Instagram, Youtube, Pinterest, Facebook, atd. 

A ti, co se kreslení obávají, ale přesto chtějí mít diář plný obrázků... Ti mají rádi různé tematické samolepky nebo razítka. Na trhu jich je nepřeberné množství.

Jaké písmo

Majitelé Bullet Journal často využívají různé druhy písma... Psací, tiskací, ozdobné či moderní kaligrafii. Základem je psát hezky a přehledně. A pokud se v souvislosti s psaním deníku začnete učit krasopis, tím líp... Jistě se Vám bude hodit. :o)

Úvodní strana

Ta bývá často "oříšek". :o) Každý ji chce mít pěknou, ne-li dokonalou! :o) 

První strana Vašeho Bullet Journalu může být velmi pestrá a strávíte nad její tvorbou spoustu času. Ale také může být velmi jednoduchá, jako je například Vaše jméno, nápis, oblíbený citát nebo jen menší kresba.

Pokud vůbec nevíte, může zůstat nějakou dobu také prázdná a Vy se k ní vrátíte dodatečně.

Klíč k plánování

Na další stranu diáře si majitelé zapisují většinou (ale není to podmínkou!) přehled symbolů (jakýsi rejstřík či klíč k plánování). Jedná se vlastně o seznam ikonek, které budete ve svém Bullet Journalu používat. Podrobně jsem se o tom rozepsala v tomto článku

Jaké strany a jak dál pokračovat?

Odpověď je jednoduchá... Jakékoliv a jakkoliv. :o)

Rámečky, nápisy, obrázky, jednotlivé měsíce, týdny, přehledy, Vaše koníčky, cestování, škola... Zase moc záleží na tom, jak trávíte svůj volný čas, co Vás obklopuje, co máte rádi a jaké jsou Vaše plány a sny.

Buďte kreativní

Nebojte se být kreativní. Právě v tom totiž spočívá kouzlo Bullet Journalingu. Každý měsíc můžete oddělit pro přehlednost "oddělující stranou". Vytvářet je můžete postupně a tematicky (podle ročních období, svátků či osobních cílů). 

Nebojte se začátků

Nemějte obavu z toho, když teprve začínáte. Uvědomte si, že každý začínal a měl svůj první Bullet Journal. Na začátku je fajn si hledat inspiraci na internetu nebo si koupit knihu o tvorbě Bullet Journal. Získáte tak větší jistotu a časem si začnete vymýšlet vlastní způsoby vedení svého osobního zápisníku. Hlavně se nebojte a pusťte se s chutí do toho! Na začátku nemějte velká očekávání a neplánujte velké přehledy. Postupně budete přidávat a svůj deník rozšiřovat. Nenechte se odradit případnými nezdary. Mně se stalo stokrát, že věci nedopadly podle představ... Ale právě takový je život! Má to tak každý a nemělo by Vám to vzít radost a chuť.

Držím Vám pěsti a nezapomeňte, že tvorba Bullet Journal by měla být hlavně radost! Nejde o dokonalý diář, jde především o to, že v něm budete mít kus sebe!